احتمال برداشت ۱۴هزار میلیاردی از ذخایر ارزی
۹۷۵۴۹۶
۰۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۵
۱۱۰۳۲
همانطور که پیش‌بینی می شد دولت برای تامین بخشی از هزینه‌های مربوط به کرونا به سمت استقاده از منابع صندوق توسعه ملی رفت و اکنون در صورت موافقت مقام معظم رهبری یک میلیارد دلار یعنی حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان از ذخائر ارزی جهت مقابله با کرونا برداشت خواهد شد.

خبرگزاری ایسنا: همانطور که پیش‌بینی می شد دولت برای تامین بخشی از هزینه‌های مربوط به کرونا به سمت استقاده از منابع صندوق توسعه ملی رفت و اکنون در صورت موافقت مقام معظم رهبری یک میلیارد دلار یعنی حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان از ذخائر ارزی جهت مقابله با کرونا برداشت خواهد شد.

 تازه ترین اعلام رئیس جمهور از درخواست برداشت یک میلیارد دلاری برای تامین بخشی از هزینه های ناشی از شیوع ویروس کرونا حکایت دارد، روحانی در جلسه کمیته اقتصادی دولت گفته که نامه‌ای را در رابطه با برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای بخش بهداشت و درمان و مقابله با کرونا به منظور دریافت مجوز مقام معظم رهبری ارسال خواهند کرد.

با توجه به هزینه سنگین کرونا و از سویی وضعیت درآمدی دولت از مدتی پیش بحث هایی درباره تامین هزینه از محل صندوق توسعه ملی وجود داشت و پیشنهاداتی نیز مطرح شد، از این رو قابل پیش بینی بود که سرانجام دولت برای جبران بخشی از هزینه به سمت صندوق توسعه ملی برود.

در صورتی که دولت امکان برداشت یک میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی را داشته باشد آنگاه این رقم با نرخ بازار نیما به ریال تبدیل خواهد شد و با توجه به اینکه اکنون نرخ نیمایی بین ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان نوسان دارد مبلغی حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان در اختیار دولت قرار خواهد داد.

برداشت یک میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی در حالی مطرح است که طبق آخرین اعلام سازمان برنامه و بودجه (در هفته گذشته) در مجموع حدود ۳۶۰۰ میلیارد تومان از منابع دولتی در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته بود.

اما با توجه به اینکه مصارف صندوق توسعه ملی باید در قالب اساسنامه آن انجام شده و از سویی دولت امکان استفاده از آن را ندارد، هر گونه برداشتی خارج از این چارچوب نیازمند دریافت مجوز از مقام معظم رهبری خواهد بود، این در حالی است که پیش از این در مواردی ایشان در شرایط خاص با ‌درخواست دولت برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی موافقت کردند و اکنون نیز روحانی گفته که امیدوار است مجوز لازم برای مقابله با کرونا صادر شود.

صندوق توسعه ملی از اوایل دهه ۹۰ به منظور ذخیره بخشی از درآمدهای سالانه صادرات نفت و فرآورده‌های آن برای پشتیبانی از نسل آینده و همچنین توسعه کشور ایجاد شد.

در این سال‌ها براساس آنچه در قانون برنامه پنج ساله تعیین می‌شود دولت موظف به پرداخت سهم صندوق است؛ به طوری که طبق برنامه پنجم توسعه باید در سال اول ۲۰ درصد و به دنبال آن سالانه سه درصد به آن اضافه می‌شد. همچنین با برنامه ششم توسعه باید ۳۰ درصد از منابع نفتی به حساب صندوق واریز و سالانه دو درصد دیگر بر آن افزوده شود.

در سال‌های اخیر با توجه به کاهش درآمدهای نفتی دولت اغلب این منابع را طبق درصد پیش‌بینی شده واریز نکرده و همان ۲۰ درصد بوده است، در عین حال با توجه به شرایطی که پیش آمده دولت‌ها برداشت‌هایی خارج از چارچوب و اساسنامه آن داشته اند؛ به گونه‌ای که برای به حوادثی مانند سیل یا کمبودهای مالی دولت با ارائه پیشنهاد برداشت از صندوق توسعه ملی و موافقت مقام معظم رهبری از این منابع استفاده شد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:8
Iran, Islamic Republic of
13:03 - 1399/01/07
خخخخخ، از آمریکا یاد بگیرید
Iran, Islamic Republic of
13:10 - 1399/01/07
اجاره خونه و خرج روزانه را هم با همون ماهی چهل و پنجهزار تومن بدیم ..اقایون حکمرانان
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
قاطی کردیم به خدا
United States
13:25 - 1399/01/07
۱میلیارددلارایران را با۳۶میلیارددلار کانادا،۱۰۰۰میلیارددلارآمریکا،بقیه کشورها هم اکثرا دوروبره ۷۰میلیاردلار هزینه کردند،اینجاست که بایدفهمید کدوم کشور به جون مردمش ارزش میده
Iran, Islamic Republic of
13:29 - 1399/01/07
بدید به سپاه قدس
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
سپاه که صاحب اختیار هست
Iran, Islamic Republic of
13:32 - 1399/01/07
همین مانده که دولت در این سال آخر ذخیره ارزی و ملی را هم خالی نماید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
تو ناراحت نباش میخوان بدن به شبه نظامیان شیعه تا موشک بندازن یاندیسی
Iran, Islamic Republic of
13:56 - 1399/01/07
خرح کنین کی به کیه،مسیولین دولت قبل و بعد اینقدر درآمدزایی میکنن که نیازی به صندوقنیست!،فقط خواهشا پول لبنان و سوریه و یمن کنار بزارین،فراموش نشه ها!
Iran, Islamic Republic of
13:56 - 1399/01/07
یعنی میدید به برادران لبنانی و عراقی وفلسطینی و یمنیتون تا تو رفاه باشن ما ملتذهم پشمک حاج عبدالله انشاللهذعمتون کرونا بگیرید
Iran, Islamic Republic of
14:02 - 1399/01/07
این صندوق باید در دوره اول احمدی نژاد تاسیس میشد و اون زمان که نفت بالای ۱۰۰ دلار بود و هر هفته جیباش رو پر می کرد و می رفت مسافرت استانی! یادمون نرفته مورالس ریس جمهور گدا گشنه بولیوی اومد ی دست فوتسال بازی کرد و دو میلیارد دلار وام... گرفت و رفت. از کجا آدم بگه و نسوزه
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1399/01/07
خدا میدونه چقدر ذخیره ارزی دارید که زورتون میات ۴۵ هزارتومن رو بدید
Iran, Islamic Republic of
21:07 - 1399/01/07
ذخائر ارزی رو هم بخورید کیف کنید
Iran, Islamic Republic of
00:59 - 1399/01/08
خرج ایران نشود خرج خارج میشود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج