ویروس‌ کرونا و تشدید خشونت خانگی علیه زنان و کودکان
۹۷۶۱۲۱
۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۴
۳۲۲۳ 
این روز‌ها تمام نهاد‌های رسمی و غیررسمی در تمام کشور‌ها به شهروندان توصیه می‌کنند که برای در امان ماندن از خطر ابتلا به کرونا در خانه‌ها بمانند؛ اما اگر در این اوضاع و احوال خانه مکانی امن نبود چه؟ این پرسشی است که بسیاری از فعالان حقوق زنان و کودکان مطرح کرده‌اند و درباره افزایش خشونت‌های خانگی در دوران قرنطینه و تعطیلی مدارس و کودکستان‌ها هشدار داده‌اند.

برترین‌ها: این روز‌ها تمام نهاد‌های رسمی و غیررسمی در تمام کشور‌ها به شهروندان توصیه می‌کنند که برای در امان ماندن از خطر ابتلا به کرونا در خانه‌ها بمانند؛ اما اگر در این اوضاع و احوال خانه مکانی امن نبود چه؟ این پرسشی است که بسیاری از فعالان حقوق زنان و کودکان مطرح کرده‌اند و درباره افزایش خشونت‌های خانگی در دوران قرنطینه و تعطیلی مدارس و کودکستان‌ها هشدار داده‌اند.

ویروس‌کرونا و خشونت خانگی علیه زنان و کودکان نظر‌ها

کودک آزاری در قرنطینه؛ وقتی قربانی در دام آزاردهندۀ خود اسیر می‌شود

برای بسیاری از کودکان مدرسه مکانی برای آموختن و معاشرت است. اما کم نیستند کودکانی که به مدرسه به عنوان مکانی برای پناه بردن از ناامنی‌های خانه می‌نگرند؛ کودکانی که همواره در معرض خطر کودک آزاری قرار دارند.

بنا بر گزارش یونیسف، صد‌ها میلیون کودک در سراسر جهان در دوران شیوع کرونا در معرض انواع کودک آزاری‌ها از جمله بدرفتاری، خشونت جنسی، بهره‌کشی، محرومیت اجتماعی و جدایی از مراقبانشان قرار دارند.

سازمان‌های حمایت از حقوق کودکان هشدار داده‌اند که بسته شدن مدارس و اجبار به ماندن در چهار دیواری خانه، باعث شده است که کودکان و وضعیت جسمی و روحی آن‌ها از نگاه ناظران پنهان بماند و همین مساله احتمال کودک آزاری را افزایش می‌دهد تا جایی که ممکن است وخامت اوضاع تا مرز تهدید زندگی کودکان پیش برود.

این وضعیت بطور مثال زندگی را برای کودکانی که والدینی معتاد دارند، دشوارتر کرده است و هیچکس رنج و مصیبت آن‌ها در پشت دیوار‌های خانه‌ها را نمی‌بیند.

علاوه بر تعطیلی مدارس، محدودیت‌های حرکتی کودکان و اجبار آن‌ها به ماندن در خانه برای مدتی طولانی، در فعالیت‌های روزمرۀ آن‌ها اختلالاتی جدی بوجود آورده است. حضور آن‌ها در خانه فشار جدیدی را بر مراقبانشان از جمله والدین وارد کرده است؛ یعنی افرادی که احتمالا همزمان مجبورند از داخل خانه به دورکاری خود ادامه دهند و ممکن است تحمل و فرصت کافی برای درک وضعیت کنونی کودکان را نداشته باشند.

برای حل این مشکل برخی از گروه‌های مدافع حقوق کودکان سعی کرده‌اند پشتیبانی‌های آنلاین خود بویژه از مسیر شبکه‌های اجتماعی را افزایش دهند تا کودکان و دیگر اعضای خانواده‌ها را از کمک‌هایی که همچنان در دسترس آنهاست، مطلع کنند.

دیگر دغدغۀ سازمان‌های مدافع کودکان این است که چگونه می‌توان کودکان را بطور مستقیم از اطلاعاتی که برایشان مفید است، آگاه کرد؟

در حال حاضر کودکان عمدتا چنین اطلاعاتی را از طریق بزرگسالان دریافت می‌کنند، اما اگر کودکان آسیب‌پذیر اطلاعات نادرست را دریافت کنند چه می‌شود؟ بویژه که دیگر کانال ارتباطی مدارس نیز وجود ندارد.

افزایش خشونت خانگی علیه زنان

ویروس‌کرونا و خشونت خانگی علیه زنان و کودکان نظر‌ها

مدافعان حقوق زنان نیز درباره افزایش خشونت‌های خانگی و خشونت‌های جنسی در دوران شیوع کرونا هشدار داده‌اند. ضرورت کار در خانه، همۀ اعضاء را موظف می‌کند تا ساعات بسیار طولانی‌تری را در کنار یکدیگر باشند و همین امر احتمال برخورد‌های تهاجمی و خشن را افزایش می‌دهد.

بی‌کاری اجباری گروهی دیگر و پیامد‌های اقتصادی کرونا نیز بر استرس محیط خانه می‌افزاید و به این ترتیب زمینه وقوع خشونت‌های خانگی علیه زنان و کودکان را فراهم می‌کند. به عنوان مثال گزارش‌هایی که به تازگی در چین منتشر شده، حاکی از آن است که در برخی مناطق، خشونت‌ها و آزار خانگی در دوران قرنطینه سه برابر بیشتر از دوران پیش از آن بوده است.

از پلیس کمک بخواهید

کاتیا گریه‌گر، از مرکز مشاوره به زنان و کمک به قربانیان تجاوز جنسی در آلمان فدرال (bff) می‌گوید: «در وضعیت کنونی، همسرانی که دست به اقدامات خشونت‌آمیز می‌زنند، بسیار کمتر از گذشته از خانه‌ها بیرون می‌روند؛ بنابراین امکان تماس قربانیان با مراکز مشاوره برای مطلع کردن آن‌ها از وقوع یک خشونت یا احتمال وقوع خشونت تقریبا غیرممکن است.»

بازدید‌های شخصی از سوی شبکه‌های پشتیبان زنان و کودکان و ارائه خدمات اجتماعی به آن‌ها نیز به دلیل ترس از انتشار ویروس کرونا بشدت کاهش یافته است. به همین دلیل بسیاری از سازمان‌های مدافع حقوق قربانیان خشونت‌های خانگی از همسایگان خواسته‌اند که چنانچه از وقوع چنین حوادثی مطلع شدند، مثلا اگر از آپارتمان همسایۀ خود فریاد‌های بلند یا صدای گریه شنیدند، با پلیس تماس بگیرند.

یونیسف دولت‌ها را به عمل فراخواند

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در یکی از آخرین بیانیه‌های خود از دولت‌ها خواسته است تا در بحبوحۀ تشدید پیامد‌های منفیِ اجتماعی و اقتصادی شیوع کرونا، از امنیت کودکان و تامین نیاز‌های اساسی آن‌ها غفلت نکنند.

یونیسف بر افزایش میزان آسیب پذیری زنان و دختران و افزایش خشونت‌های جنسی علیه آن‌ها در وضعیت فعلی تاکید دارد و اینکه موارد بیشتری از سوء استفاده از کودکان حتی ازدواج کودکان گزارش شده است.

این صندوق خاطرنشان می‌کند که پیش از این نیز همواره در زمان وقوع یک بیماری همه‌گیر، سوء استفاده از کودکان بطور قابل توجهی افزایش یافته است. از جمله تعطیلی مدارس به دلیل شیوع ویروس ابولا در غرب آفریقا طی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ میلادی و در پی آن غفلت از وضعیت کودکان باعث شده بود که شمار کودکان کار، میزان سوء استفاده‌های جنسی از آن‌ها و درنهایت میزان حاملگی‌ها در نوجوانان بطور قابل بوجهی افزایش یابد.

در سیرالئون نیز موارد حاملگی نوجوانان به ۱۴۰۰۰ نفر رسید که بیش از دو برابر میزان این دست بارداری‌ها در قبل از شیوع ابولا بود.

یونیسف از دولت‌ها می‌خواهد که پرسنل بهداشت و دیگر نیرو‌هایی که در هر کشور برای جلوگیری از شیوع کرونا فعال هستند را دربارۀ خطراتی که کودکان و نوجوانان را تهدید می‌کند آگاه کنند و از آن‌ها بخواهند تا در صورت مشاهده مواردی که نشانگر بهره‌کشی جنسی یا دیگر انواع سوء استفاده از کودکان است، آن را گزارش دهند.

دولت‌ها همچنین باید برنامه‌هایی را برای آگاه‌سازی کودکان و نوجوانان و معرفی انواع شیوه‌های در دسترس برای پشتیبانی از آن‌ها به اجرا بگذارند، توجه ویژه‌ای به مراکز مراقبت از خانواده‌ها و کودکان داشته باشند و به این مراکز برای عملی کردن برنامه‌های حمایتی خود در دوران شیوع کرونا کمک کنند.

دولت‌ها باید با کمک به خانواده‌هایی که فرصت درآمدزایی خود را به دلیل شیوه کرونا از دست داده‌اند، کمک مالی و غیرمالی کنند تا به این ترتیب از جو استرس و تشنج در داخل خانه‌ها بکاهند و باید تدابیری را اتخاذ کنند تا از جدایی کودکان از خانواده‌هایشان در روز‌های کرونایی جلوگیری شود و از کودکانی که به دلیل بستری شدن در بیمارستان‌ها، درگذشت والدین یا سرپرست خود تنها مانده‌اند، حمایت کنند.

ویروس‌کرونا و خشونت خانگی علیه زنان و کودکان نظر‌ها

منبع: euronews

انتشار یافته: 61
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:19 - 1399/01/10
من مطمئن هستم ویروس کرونا هم مونثه چون فقط یه زن میتونه 14 روز بهت کاری نداشته باشه و یکدفعه طی 2 روز تیکه پاره و داغونت کنه
تو خونه ما که برعکسه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
اين يه مساله جديه نمكاتو يه جا ديگه خالي كن بامزه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
با این همه نمک مواظب باش فشار خون نگیری
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
واقعا درسته
ارکیده
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
مریض
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
وقتی میگم حسن روحانی برازنده ترین رییس جمهور برای این ملته باز هم بگید نه اصلا اینطور نیست مردم ما لیاقتشون بیشتر از اینهاست!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
چی می گی تو
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
بعضی ها هم فقط بلد هستند چرت و پرت بگند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
عزیز جان شما از همون کلمه " مطمئنم" که اول جمله ات آوردی حماقت و بی منطقی خودت رو به رخ کشیدی ،دیگه نیاز به خوندن بقیه جمله ات نیست که بفهمیم با کامنت یک آدم نادان مواجهیم
سمانه
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
نظر جنسیت زده نده
بدون نام
United Kingdom
۰۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
رو یخ بخندی بی مزه
جالبه در انگلستان و کشورهای اروپایی این تیپ جوکها به عنوان جوک جنسیت زده دسته بندی میشن و بسیار ناشایست هستند و برنامه های تلویزیونی حق استفاده از چنین مطالبی ندارند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
كرونا مادرته به بقيه تعميم نده
سمانه
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
از برترینهای عزیز میخوام این نظر جنسیت زده حذف بشه ای کاش هر کامنتی یه بخش مخصوص گزارش تخلف داشت و میتونستیم گزارش بدیم تا پاک بشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
کاربر سمانه

میدونم تعداد متخلفان زنهاش بیشتره چون اکثرا زنها هستن که به مرد ها توهین میکنن
سمانه
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
کاربر 17/18 من گفتم تخلف نگفتم فقط تخلف علیه خانمها یا فقط علیه اقایون اگه گزارش تخلف باشه توهین به هرکسی گزارش میشه دوست عزیز
Iran, Islamic Republic of
16:10 - 1399/01/10
تازه بعد از چند سال فهمیدم اصلا نمی تونم اخلاق همسرم را تحمل کنم در دوران کرونا واقعا خدا بهم صبر بده خیلی سخته
Iran, Islamic Republic of
16:21 - 1399/01/10
وحیشگری به جنسیت نیست کاش به هم به چشم ابزار نگاه نمیکردم
Iran, Islamic Republic of
16:24 - 1399/01/10
اگر یه مرد مورد ظلم وستم زنش قرار گرفت به کدوم نهاد پناه ببره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
به همون نهادی که زنا پناه میبرن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
به نهاد حمایت از حقوق مردان که متاسفانه تو ایران نیست این نهاد
Iran, Islamic Republic of
16:54 - 1399/01/10
من که از تنهایی رو به خود ازاری اوردم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
روانی برو تیمارستان
Iran, Islamic Republic of
17:49 - 1399/01/10
یخورده از مردایی که گیر زنهای دیونه افتادن هم بگید
پاسخ ها
قلی
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
آفرین.زنها اکثرا وقتی شوهرشون خونست آزاری میشن.من نمیگما علم ثابت کرده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
واقعا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
بابا آدم ۵ دقیقه نمی تونه شوهرش رو تحمل کنه چه برسه به یک ماه و دو ماه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
چون سادیسم دارن آقایون
Iran, Islamic Republic of
20:52 - 1399/01/10
بابا کجا در حق زنها ظلم میشه. بد بخت مردا دارن تو خونه آزار روحی می‌بینند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
بعضی ها فقط میگن جامعه ی ایران مردسالاره در جواب


امروزه جامعه ی ایران دیگه مردسالاری نیست

جامعه ی مردسالاری یعنی مردان آن جامعه مشکل مالی نداشته .باشن

.جامعه ی مردسالاری یعنی مردان اون جامعه از بیکاری نرنجن

جامعه ی مردسالاری یعنی مردان اون جامعه آمار مرگ و میر مردانش بالا نباشه(ناشی از تصادف، جنگ،شغل های سخت و مرگبار و امثال اینها

جامعه ی مردسالاری یعنی مردان اون جامعه شب و روزشونو
بخاطر یک لقمه نون داخل سرما و گرما نگذرونن

جامعه ی مردسالاری یعنی فقط مردان اون جامعه نرن سربازی

جامعه ی مردسالاری یعنی مردان اون جامعه وادار به پرداخت مهریه،نفقه یا اجرت المثل نشن

جامعه ی مردسالاری یعنی حضانت فرزندان فقط رو دوش
مردانش(پدر)نباشه

جامعه ی مردسالاری یعنی مردان کوچک اون جامعه رو خشونتی مثل ختنه نکنن

جامعه ی مردسالاری یعنی زنان تحت تکفل شوهرشون نباشن که
شوهر به اجبار موظف به تامین خرج و مخارج زندگی اون زن بشه، در صورتی که برای خرج و مخارج زندگی زن و مرد باید هر دوشون کار کنن به اجبار

جامعه ی مردسالاری یعنی هزاران دلیل دیگه که اگه بخوام بیانشون کنم شاهنامه فردوسی میشه

جامعه ی مردسالاری یعنی مردان اون جامعه سرورن ، عشق و حال میکنن واس خودشون پادشاهی میکنن واس خودشون نه جامعه ای مثل ایران که به مردحقیری بیشتر شبیه هست تا مرد سالاری، جامعه ی ایران امروزه اصلا مردسالاری نیست ،به جامعه ای که با این شرایط هست میگن مردسالاری ، پس جامعه ی غیر مردسالاری چگونه هست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
عزیزم اون جامعه ای که شما می گید مردسالاری نیست انسانی هست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
مردان ایرانی بیشرفند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
کاربر 8:12

اگه مردهای ایرانی بیشرفن پس بابا و داداشت هم بیشرفه
اگه مردای ایرانی بیشرفن ، چون داخل ایران عده ای از زنان بیناموسی مثل تو وجود داره
سمانه
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
کاربر 8/12 و 2/40 توهین نکنید بهم
Iran, Islamic Republic of
21:59 - 1399/01/10
تو ایران چی؟ به چه شماره ای زنگ بزنن؟ به اورژانس اجتماعی که تماسش پولیه؟
Iran, Islamic Republic of
00:24 - 1399/01/11
مردهای کثیف
پاسخ ها
قلی
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
پس بابا و داداشتم کثیفن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
با عمر 32 ساله که از خدا گرفتم خدمتتون عرض میکنم:من بالای شهر بدنیا اومدم و بعد از ازدواج پایین شهر زندگی میکنم و در محیط های کارگری و مهندسی کار کردم منظورم اینه که همه جور آدم دیدم !در حال حاضر در ایران مردان بیشتر دچار ظلم قرار میگیرن!به دلیل اینکه اولا زنان ایرانی به شدت دچار مد و چشم و هم چشمی و زندگی تجملاتی شدن و فشار روانی و اقتصادی آن روی دوش مرد خانواده است و زنان استفاده از اهرم نفقه،مهریه و مردها برای آبروشون مرداها در جامعه صداشون در نمیاد.دوما بخاطر شرایط اقتصادی کشور و تحریم ها و قراردادی بودن شغل ها همیشه استرس دارن و این مسئله رو غالب خانم ها درک نمیکنن!و خیلی مسائل دیگه که در حوصله اینجا نیست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
مال من یکی که هستند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
جناب آقای ۳۲ ساله خشونت علیه زن ها به مراتب بیشتر مرد ها است چون مرد ها رو فقط از چند جهت می شه آزار داد و در نهایت قانون طرف اون ها رو می گیره اما زن ها نه قانون طرفشونه نه خانواده نه خود همسر نه بچه نه هیچکس من خودم یه چند وقتیه خدا هم ولم کرده و همین طور خیلی از دوستانم که وضع بدتری دارند.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
منفی دهندگان جز همین مردای مظلوم کش هستند
سمانه
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
00/24 عزیزم نه ما باید به اقایون توهین کنیم نه اقایون به ما بسه دیگه توهین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
کاربر 8:13

نه اتفاقا منفی دهندگان جز ظالم کش ها هستن ، نه مظلوم کش
Iran, Islamic Republic of
02:00 - 1399/01/11
ایران خودمونو بگین، چرا نمونه خارجی میارین؟؟؟ الحمدلله گل و بلبله همه چی اینجا
Iran, Islamic Republic of
05:58 - 1399/01/11
ماد ایران زندگی می کنیم نه اروپا اینجا سومدیریت باعث شده مردم خراسان را روزانه کارکنند وازشدت گرسنگی وبدبختی توان ازارندارند همه دنیا به مردم مبلغی چشمگیرکمک کرده اندولی اینجا فقط اجازه داده اندمردم مقاومت کنند و افتخارآفرینی کنند فهمیدی چی میگم عمو برودنبال کارت
Iran, Islamic Republic of
08:19 - 1399/01/11
خشونت هایی که از طرف زنان علیه مردان هست بیشتر از نوع خشونت های روانی و کلامی است که در زمینه اقتصادی و خانوادگی و روانیه اما این نوع خشونت به مراتب آثار مخرب تری از خشونت جسمی و فیزیکی می تونه داشته باشه چرا که در بسیاری از موارد این نوع از خشونت سبب ادامه چرخه خشونت می شه.
همین خانومارو که دارند راجع به خشونت علیه زنان صحبت میکنند وقتی باید ببینید که حقوق مالی مردان از محل کارشون نصف شده .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
یعنی چی حقوق مالی نصف شده؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
هه ! انگار شما مظلوم هستید !!! انگار شما فحش نمی دید تحقیر نمی کنید انگار زور نمی گید وقتی همزمان هم آزار فیزیکی می دید و هم روحی روانی دیگه روح و دلسوزی و تاب آوری و مهربانی برای اون زنی که باهاتون زندگی می کنه نمی مونه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
پس چرخه رو متوقف کن
Iran, Islamic Republic of
09:43 - 1399/01/11
کاربر 15:19
درست میگی بعضی از ، زن ها به شدت و به طرز وحشتناکی غر می زنند و مرد رو خسته و افسرده می کنند و زورگو هم هستند و از شوهرشونم کار می کشند به قول مهران مدیری دیدم که میگم .

عصبانیتشان هم سر بچه بدبخت خالی می کنند ،هم پدر هم مادر این وسط خدا به داد بچه ی بی پناه برسه

چه ظلمها در حق بچه ها نمیشه که جز خدا کسی نمی فهمه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
بعضی از مردها چی؟ خشونت علیه خانمها در هر صورتی بیشتره شماها نهایتا خشونت مالی یا کلامی علیه اون هست اما خانما با انواع خشونت های کلامی عاطفی جسمی جنسی و مالی مواجه هستن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
زن ستیزان مظلوم نما جهان سومی
Iran, Islamic Republic of
16:10 - 1399/01/11
فقط كامنت احمقانه ي نفر اول رو منتشر كردي ؟ اون كامنت خودش مصداق بارز خشونت جنسيه ولي سانسورش نكردين ولي اگه كسي كوجك ترين نقدي به خودتون بكنه سريع سانسور مي كنين واقعا كه خيلي...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
....برترینها مدت هاست که طرفدار آدم های‌ بیشرف شده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
دقیقا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
دقیقا زن ستیزی تو برترین ها هم داره سازماندهی و شدید میشه
Iran, Islamic Republic of
08:16 - 1399/01/13
مرد ایرانی موجودیست که چون زورش به بالاسر نمیرسه بر سر ضعیفتر از خودش خالی میکنه تهی از انسانیت و مظلوم نما و زن ستیز
پاسخ ها
سمانه
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
همه مثل هم نیستن دوست عزیز
سمانه
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
همه مثل هم نیستن دوست عزیز
Iran, Islamic Republic of
21:43 - 1399/01/16
کاربر سمانه

واااقعا درود بر شما، کاش که بقیه خانمها هم طرز تفکرشون مثل شما بود

آفرین
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج