کارگردان پایتخت: سانسوری در کار نیست!
۹۷۶۳۵۶
۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۲
۱۵۲۸۶ 
کارگردان سریال پایتخت گفت: من و همکارانم از پایتخت محافظت می‌کنیم تا شسته و رفته روی آنتن برود. برخی از موارد در هنگام فیلمبرداری ضبط می‌شود که ممکن است در شرایط فعلی جامعه ایجاد حساسیت کند و آن را تعدیل می‌کنیم. این موارد عنوان سانسور به خود نمی‌گیرد.

 سیروس مقدم، کارگردان سریال پایتخت در گفت‌‌و‌گو با خبرگزاری میزان، حرف‌های جالبی درباره حواشیِ این سریال زده که در ادامه آمده است:

کارگردان سریال پایتخت گفت: من و همکارانم از پایتخت محافظت می‌کنیم تا شسته و رفته روی آنتن برود. برخی از موارد در هنگام فیلمبرداری ضبط می‌شود که ممکن است در شرایط فعلی جامعه ایجاد حساسیت کند و آن را تعدیل می‌کنیم. این موارد عنوان سانسور به خود نمی‌گیرد.

سیروس مقدم کارگردان باسابقه سینما و تلویزیون که هم اینک سریال «پایتخت۶» به کارگردانی وی از شبکه یک سیما در حال پخش است، درخصوص برخی انتقادات اخیر نسبت به این مجموعه گفت: بهتر است اول درباره واژه طنز صحبت کنم. آنچه ما از بزرگان این عرصه یاد گرفتیم این است که طنز نشان دادن واقعیت تلخ و دردناک به زبان شیرین و گزنده، اما امیدبخش است با این تعریف از طنز متوجه تفاوت طنز و هجو و هزل و... خواهیم شد. طنز، واقعیت اجتماعی است که شامل مسائل اقتصادی، فرهنگی، اخلاقی و... است.

در واقع طنز واقعیات دردناک و گاهی بسیار تلخ را با لحن شیرین و مفرح به مخاطب نشان می‌دهد و امیدبخش است. سریال پایتخت هم از بدو خلقت آن که به ۱۰ سال گذشته می‌رسد، شاکله اش بنیاد خانواده و حول محور این جامعه کوچک (خانواده) شکل گرفت و مسائل اجتماعی، اقتصادی، اخلاقی، فرهنگی و... حول این خانواده به مسائل جامعه ارتباط دارد در واقع خانواده یک نمونه کوچک کل جامعه است.

وی ادامه داد: سریالی که پس از ده سال در شش فصل تولید شده و مورد توجه مخاطب و اهل فن قرار گرفته حائز اهمیت است. دیروز نظر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس درباره سریال را خواندم وی نیز سریال را مورد توجه مخاطب دانسته است. علت علاقه و توجه مخاطب تنها این مهم است که پایتخت آینه تمام قد جامعه است. بهتر است عزیزان به این مهم توجه کنند که «خودشکن آینه شکستن خطاست». سوال این است که پرخاشگری، دروغ و بی احترامی در جامعه امروز دیده نمی‌شود؟ عصبیت و زودرنجی وجود ندارد؟ وظیفه ما سازندگان سریال به تصویر کشیدن این حقایق و در نهایت به نقد کشیدن و تقبیح آن است.

کارگردان «پایتخت» درباره شوخی با سیاسیون در «پایتخت ۶» گفت: تصور این بوده و هست که آستانه تحمل و صبر در جامعه باید بالا برود. باید سعه صدر وجود داشته باشد؛ در همه اقشار جامعه از جمله سیاسیون و طیف همکاران. باید به شوخی‌ها و طنز «پایتخت» تنها از نگاه و زوایه شوخی نگاه کرد و از آن برداشت سیاسی نشود.

وی اضافه کرد: یکی از دلایل علاقمندی مخاطب به سریال، ناشی از این است که توانسته با شخصیت‌ها همذات پنداری کند. این شوخی‌ها در جامعه امروز دیده می‌شود؛ بسیار گسترده‌تر از آنچه در «پایتخت» به آن اشاره می‌شود. شاید یک صدهزارم این شوخی‌ها در پایتخت استفاده شده است. جالب است که خود سیاسیون این موضوع را کاملا درک کرده و به آن به عنوان شوخی و مزاح می‌نگرند.

وی درباره استفاده از این شوخی‌ها در سریال توضیح داد: این شوخی‌ها باعث می‌شود فضای تفاهم، علاقه و صمیمیت در میان سیاسیون بیشتر شده و مرز‌ها و دیوار‌های بتنی که بین مردم و مسئولین کشیده می‌شود را برداریم. سیاسیون خود را از مردم بدانند. به عقیده من سیاسیون خوشحال می‌شوند این دیوار‌ها برداشته شده و فضای صمیمیت بیشتری میان خود و مردم شکل گیرد.

مقدم درباره برخی انتقادات به سریال گفت: بالاخره وقتی سریال می‌سازی که در این حجم مورد توجه قرار می‌گیرد اقلیت ناچیزی که درصد کمی از جامعه را تشکیل می‌دهند، سوءبرداشت دارند و سریال را برنمی تابند. آمار و ارقام نشان از اقبال بیش از ۸۰ درصد مخاطبین از مجموعه دارد. شبکه‌های خارجی و دنیا آرزو دارند که به نصف این درصد از مخاطب دست یابند. این میزان مخاطب، آمار‌ها در تلویزیون ایران و دنیا را جابجا می‌کند. باید به منتقدین یادآور شوم که صبر کنند و زود قضاوت نکنند.

وی افزود: در فصل ۵ سریال تا قسمت ۱۲ ما را متهم به بسیاری از موارد از جمله تبلیغ سفر به ترکیه را می‌کردند، اما بالاخره متوجه شدند که این گونه نیست. در این فصل هم کمی حوصله کنند، باید بی ادبی را نشان دهیم تا ادب رخ بنماید.

کارگردان سریال پرمخاطب «پایتخت» ادامه داد: ۱۰ سال از عمر پایتخت سپری می‌شود. در این ۱۰ سال دچار تحول در اجتماع بودیم؛ تحولات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و... همه این احوالات بر روی انسان تاثیر می‌گذارد. ما نمی‌توانیم بگوییم انسان ده سال قبل هستیم که اگر بگوییم فاقد احساس و روح هستیم. خانواده نقی معمولی هم از آدم‌های این جامعه هستند، همراه با اتفاقات جامعه دچار تغییر و تحول شدند؛ به دلیل همین تحولات و تغییر رفتار‌ها برای مردم قابل باور و دوست داشتنی هستند.

سیروس مقدم در ادامه درباره روند سریال توضیح داد: در مجموعه پایتخت شاهد خانواده و روابط آن هستیم. در خانواده بحران، تنش و بی اخلاقی دیده می‌شود همچنین افراد ممکن است به جان هم بیافتند، اما خانواده پتانسیل حل مشکلات و فائق آمدن بر آن را دارد و خوب و خوشحال کنار هم قرار می‌گیرند. ذات «پایتخت» این گونه طراحی شده است. برای بهتاش و ارسطو چالش‌هایی را در این بخش شاهد هستیم، اما این خصوصیت پایتخت است که از بحران‌ها عبور کنند و سرفراز بیرون می‌آیند. بهتاش در فصل گذشته در شرایط حمله داعش سیگاری استفاده کرد، اما وقتی پای دفاع از ناموس به میان آمد اسلحه برداشت و به سمت داعش نشانه رفت، مخاطبان را به تحمل و صبر تا پایان سریال دعوت می‌کنم.

مقدم درباره این که گفته می‌شود سریال «پایتخت» از خطوط قرمز سازمان عبور کرده است گفت: من از جمله افراد باسابقه و با تجربه در میان گروه سازنده پایتخت هستم که با سابقه ۴۱ سال در عرصه ساخت سریال و همکاری با سازمان صدا و سیما به خوبی به خطوط قرمز و محذورات آن اشراف دارم. اگر بازنشسته شوم سازمان می‌تواند مرا به عنوان ناظر پخش استخدام کند. تیم سازنده پایتخت از جمله بنده و الهام غفوری و دیگر دوستان، پایتخت را به مانند فرزند خود می‌دانیم و از آن مواظبت می‌کنیم تا به جا‌های بد نرود و الفاظ بد به کار نبرد.

این کارگردان پیشکسوت تلویزیون به حذفیات مجموعه اشاره کرد و بیان کرد: من و همکارانم از پایتخت محافظت می‌کنیم تا شسته و رفته روی آنتن برود. برخی از موارد در هنگام فیلمبرداری ضبط می‌شود که ممکن است در شرایط فعلی جامعه ایجاد حساسیت کند و آن را تعدیل می‌کنیم. این موارد عنوان سانسور به خود نمی‌گیرد. ممکن است بعضی از کلمات یا دیالوگ‌ها را برای اکثریت مخاطب مناسب نبینیم؛ بنابراین ملاحظات را رعایت می‌کنیم تا سریال به سلامت روی آنتن برود و دچار سوء برداشت و سوءتعبیر نشویم؛ این به معنی سانسور نیست. این نوع اصلاحات را که به محتوای اثر لطمه نمی‌زند سانسور نمی‌دانم.

سیروس مقدم در ادامه خاطرنشان کرد: «پایتخت» با ملاحظات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی جامعه آماده می‌شود و مانند فرزندمان مراقبش هستیم. با سازمان تعامل خوبی داشته و داریم. تمام فیلمنامه توسط دوستان سازمان خوانده شد و مهدی فرجی به عنوان مشاور و نماینده سازمان با گروه همکاری دارند و همچنان هم کنار ما هستند و با هم جلو می‌رویم. وی مورد قبول ما و سازمان است و با این روش کار را مدیریت می‌کنیم و به آنتن می‌رسانیم. من خواهشم از همه دوستان این است که به این کوتاه کردن و کم و زیاد شدن‌ها با این زاویه نگاه کنند. تنها موردی که باعث دلخوری من شد قسمت ۸ سریال بود.

وی ادامه داد: تیم پایتخت از جمله خودم، الهام غفوری، محسن تنابنده، احمد مهرانفر، مهران احمدی، بهرام افشاری و... همه می‌دانیم مدیران سازمان از همه جهت تحت فشار هستند و معذوراتی دارند. می‌دانیم چه فشاری بر معاونت سیما و دیگر دوستان وارد می‌شود تا پایتخت به سلامت روانه آنتن شود برای ما قابل درک است و از حمایت شان تشکر می‌کنم.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 51
در انتظار بررسی:7
Iran, Islamic Republic of
12:41 - 1399/01/10
اصلا دوشواری نداریم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
دلایلم برای اینکه سریال از خط قبلیه خودش فاصله گرفته :
۱.بزرگترین ایراد توهین و بی احترامی و جواب پس دادن به بزرگترها و حتی گاهی کتک زدن بزرگترها توسط کوچکترهای خانواده هست ۲.اینکه ارسطو با اون خوبی و سادگی گذشتش تبدیل به قاچاقچی مواد مخدر شد ۳.مخفی کاری ، تهمت و دروغ یکی از کارای مرسوم این خانواده شده، مثلا اوردن نصاب ماهواره توسط سارا و نیکا بدون اجازه ، اردو رفتن مخفیانه بدون توجه به نظر پدر ، اینستا بازی بدون هماهنگی با مادر و پدر ، حرفای کنایه دار جنسی ،۴.از همه مهمتر مسخره کردن مسائل دینی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
تنابنده و مهرانفر رو ... کرد ، دمش گرم خخ
دکتر
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
برترین ها مثل این که میخوای همرو دشمن نقی و ارسطو کنیا با این تیتری که زدی. خود مقدم تو پاراگراف اخر داره میگه حذفیات هست مخصوصا قسمت ۸. پس تیتر جنجالی درست نکن کلک.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
امثال تنابنده با همین تلویزیون از گمنامی در میاند و بعد لگد پرت می کنند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
در جواب کاربر: دکتر
جنجال خود تویی دکتر قلابی...
Iran, Islamic Republic of
12:46 - 1399/01/10
گذاشت تو کاسه تنابنده و بقیه که میگفتن صدا و سیما داره سریالو سانسور میکنه .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
آدم ساده این باید اینو بگه چون زنش تهیه کننده پایتخت هستش و باید پولشو بگیره
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
تنابنده خیلی پر رو شده بود

حالشو گرفته

دمش گرم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
گذاشت تو کاسه خودش، برای اینکه صدا سیما در را روش نبندند مجبوره هر اراجیفی به هم ببافه.
کارگردانی که همیشه از قِبَل امثال تنابنده به نون و نوا رسیده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
دمش گرم.حالا معلوم شد کی دروغ میگه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
يعني طرف تي وي رو مي گيري؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
اتفاقا با این توضیحات همه فهمیدند که تنابنده راست میگه چون کل صدا و سیما بر مبنای سانسور بنا شده
Iran, Islamic Republic of
12:53 - 1399/01/10
در این قسمت خانواده نقی پوکیده . از خودش که تریاک می گیرند . دختراش که بدون اجازه ماهواره وصل می کنند . زنش لب گنده می کنه . خواهرش که با او وضعش . ارایش و ارسطو هم ....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
وای چه مصیبتی اسلام در خطر است
محسن ماسال
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
شما خودتو ناراخت نکن
Iran, Islamic Republic of
12:57 - 1399/01/10
اگر واقعا می خواهی آستانه تحمل را بالا ببری دوتا تیکه به مسولین رساته ملی و طیف از ما بهترون هم بنداز
Iran, Islamic Republic of
12:59 - 1399/01/10
تکذیب یعنی واقعیت
Iran, Islamic Republic of
13:00 - 1399/01/10
حاجی ! بازیگر سریال عین جملات اصلی و دیالوگ های حذف شده از فیلم نامه رو واسه مردم رو کرده چرا دروغ میگی؟
پاسخ ها
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
این مصاحبه یعنی اینکه آقا جان من حالا حالاها میخوام واسه رسانه سریال بسازم. ملاحظه داشته باشید لطفا نقی جان، ارسطو خان!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
این کارگردان سریاله و از همه بیشتر دلش به حال سریالش میسوزه و داره حقیقت رو میگه تنابنده همیشه دوس داره حاشیه سازی کنه تا دیده بشه
Iran, Islamic Republic of
13:08 - 1399/01/10
باید پاچه خواری کنی که بازم بهت سریال بدن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
اره‌دستمال‌بزن
Iran, Islamic Republic of
13:09 - 1399/01/10
دنباله پایتخت پس مهمتره تا سانسور جناب مقدم. بیخیال قرارداد نمیشه شد
Iran, Islamic Republic of
13:19 - 1399/01/10
در زمانی که مردم عزیزانشون و بخاطر کرونا از دست داده اندو در غم اندوه هستند پخش این سریال بی ارزش و جلف و با دلقک بازی بازیگران بیشتر رو اعصاب مردم هستند مقدم خیلی باید رزل باشه که بخاطر پول همه کاری می کنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
فکر نکنم به طنز اعتقاد داشته باشی
Iran, Islamic Republic of
13:20 - 1399/01/10
مقدم دروغگو
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
تنابندهدی راستگوووووو
Canada
13:26 - 1399/01/10
اینِ یقین بدونین بچه های بالا بهش فشار آوردن
من برم درِ لیموزین بازه
Iran, Islamic Republic of
13:26 - 1399/01/10
یعنی چی عنوان سانسور به خود نمی گیرد ؟ چرا لقمه رو می پیچونی ؟ سانسور یعنی حذف کردن حالا به هر دلیلی شما اسمشو بذار شرایط یا نظر مدیر بالاتر یا ... با این وضع که هر کی هرچی میگه خودش یا یکی دیگه میاد توجیه می کنه فکر کنم یه اداره جدید توجیهات هم باز شده
Iran, Islamic Republic of
13:31 - 1399/01/10
سیروس مقدم نمونه کامل جنس تقلبی و فیک هستش
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
با اینکه پایتخت ۶ تا اینجای کار چندین سوتی ریز و درشت داشته اما بزرگترین سوتی سریال پایتخت رو ذکر میکنم:
با توجه به دیالوگهای سریال که مدعی هستند بهبود فریبا پنج‌ساله ناپدید شده و با توجه به اینکه بهروز فریبا موقع گم شدن پدرش حداکثر میتونسته یک‌ساله بوده باشه، کاراکتر الان بهروز چطور میتونه چیزی حدود ۱۰ سال سن داشته باشه!! محسن تنابنده با این همه ادعا چطور متوجه مسئله به این مهمی نشده. یعنی یه آدم عاقل تو این سریال نبوده که متوجه چنین چیزی بشه.
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1399/01/10
همین دیشب قسمت ۹ کلی از حرفای فهیمه و نقی و... سانسور شده بود و صداگذاری کرده بودن!!!این سانسور حساب نمیشه نه؟
سانسوراتون که بذاریم کنار، این دروغ گقتناتون به شعور آدم توهین میکنه!
متاسفم!!!
Iran, Islamic Republic of
14:48 - 1399/01/10
تلویزیون همیشه یه الگو (خوب یا بد) بوده برای نوجوان وجوانان اینقدر این سری گور به گور وپدرت از گور ......! گفتن که بعد از سریال میشود نقل محافل ومتلک وتکیه کلام !کاش فقط بهروز و بهبود لودگی میکردن فهمیه شون خیلی زشت وغیر عادی شده دیالوگاش ! شسته رفته بگم ؛ جای خالی نویسنده فیلنامه مرحوم الوند بسیار مشهود ونمایان هست .اگر سانسور یا همون که فرمودید چرا هزینه میکنید وفیلمبرداری که بخاطر برنخوردن به کسی ..پخش نشود!
Iran, Islamic Republic of
15:04 - 1399/01/10
کلا پایتخت دیگه داره سیر نزولی خودش رو شروع میگنه ..اما کاش از اول اقای مقدم با تجربه به خمگاراش میگفت که من سخنگو.هستم و کسی قبل از من حرفی نزنه
Iran, Islamic Republic of
15:43 - 1399/01/10
اونايي كه ميگن حال تنابنده و مهرانفر رو گرفت، فازشون چيه دقيقا؟ يعني واقعا شك داريد كه صدا و سيما يه سانسورچي بزرگه ؟ الانم معلوم نيست مقدم اجبارا اين حرف رو نزده باشه
Iran, Islamic Republic of
16:54 - 1399/01/10
اینو نگی چی بگی..تا کی میخایم سر خودمون رو کلاه بزاریم به سانسور بگیم حذفیات..صدا و سیما همه رو لال کرده..خدا لالش کنه
Iran, Islamic Republic of
17:31 - 1399/01/10
شوخی با مقدسات آنهم توسط مرد نفرت انگیزی مثل شخصیت نقی معمولی، سریال از مرحله هجو هم گذشته
پاسخ ها
ابوالفضل
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
دقیقا
Iran, Islamic Republic of
18:08 - 1399/01/10
عید همتون مبارک امید وارم سلامت باشید
United States
18:38 - 1399/01/10
اصلا این چه کاره است ی قاب بندی درست نداره
Iran, Islamic Republic of
19:49 - 1399/01/10
پس چطور این تابنده و مهران فر ...میزنن؟؟!
Iran, Islamic Republic of
03:20 - 1399/01/11
به نظر من و خانوادم ،و تمام فامیلها ،دوستان وآشناهامون،،،واقعا دست عوامل پایتخت،بازیگران ،درد نکنه،خیلی زحمت کشیدند،هیچ سریال طنزی به این اندازه زیبا وبا مدیریت نیست،تمام سریال واقعیتهای زندگی خودمونه،که خونواده ها درگیرند،واقعا ممنونم از همشون،باید قدر استعدادهای کشورمون رو بدونیم،آقای مقدم واقعا ممنونیم،ما خودمون خونواده ی مذهبی هستیم،هیچ ایرادی در این فیلم نیست،و خیلی بده که این همه زحمت در کشورمون نادیده گرفته بشه
United States
05:16 - 1399/01/11
با سانسور و بی سانسور بی محتوا و پر از لودگیه
United States
05:16 - 1399/01/11
با سانسور و بی سانسور بی محتوا و پر از لودگیه
United States
05:16 - 1399/01/11
با سانسور و بی سانسور بی محتوا و پر از لودگیه
United States
05:16 - 1399/01/11
با سانسور و بی سانسور بی محتوا و پر از لودگیه
Iran, Islamic Republic of
15:02 - 1399/01/11
اقای کارگردان بازیگرنمیخوای
Iran, Islamic Republic of
23:32 - 1399/01/11
چرا اینقد خنگید پایتخت چهار بهروز یه سالش بود باباش آفریقا بود تو پایتخت پنج باباش مرده بود مثلا ،اونجا که داشتن ختنش میکردن پنج شش ساله بود رو هوا فیلم نبینید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج