راهکار تامین کسری بودجه ۹۹ مشخص شد
۹۹۸۶۳۳
۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۵
۱۱۷۴۸
انتشار اوراق بدهی گزینه ای است که دولت در کنار عرضه سهام شرکت‌ها و فروش اموال خود برای تامین کسری بودجه امسال معرفی کرده است.

خبرگزاری ایسنا: انتشار اوراق بدهی گزینه ای است که دولت در کنار عرضه سهام شرکت‌ها و فروش اموال خود برای تامین کسری بودجه امسال معرفی کرده است.

مدتی پیش بود که مسئولان دولتی از کسری بودجه امسال و اصلاح آن خبر دادند، موضوعی که البته در جریان ارائه لایحه بودجه از سوی کارشناسان گوشزد شده و اعلام کرده بودند که برخی از محل‌های درآمدی به نوعی خوشبینانه و یا امکان تحقق کامل ندارد.

درآمد ۵۰ هزار میلیارد تومانی نفت و درآمد ناشی از فروش اموال دولتی مورد انتقاد قرار داشت و این روزها نیز کاهش درآمدهای نفتی ناشی از ریزش قیمت در بازار جهانی از عوامل تاثیرگذار در اصلاح بودجه است.

اما در هر صورت منابع عمومی بودجه نه تنها در جریان بررسی در مجلس کم نشد بله افزایش داشت؛ به طوری که ۴۸۴ هزار میلیارد تومان لایحه با رشد ۱۷.۸ درصدی به ۵۷۱ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

در حالی با اعلام ورود برای اصلاح بودجه، محل تامین کسری مورد توجه بود که تازه ترین اعلام همتی- رئیس کل بانک مرکزی- از این حکایت دارد که دولت به انتشار اوراق بدهی به عنوان گزینه جدید خود دست خواهد زد.

رئیس کل بانک مرکزی در این رابطه گفته که با تایید نهایی شورای عالی هماهنگی اقتصادی، در کنار عرضه سهام شرکت‌های دولتی و اموال مازاد دولت، از طریق انتشار اوراق بدهی دولت در بازار پول و سرمایه تامین می شود.

به گفته وی در روزهای آینده اوراق بدهی جهت تامین کسری بودجه و همچنین تعمیق بازار بدهی عرضه می شود.

این اعلام نشان می دهد که تمرکز برای کسب درآمد به منظور کسری بودجه همچنان بر واگذاری اموال و عرضه سهام است که اوراق بدهی را نیز در کنار آن خواهد داشت، این در حالی است پیش بینی بیش از ۵۰ هزار میلیاردی فروش اموال دولت که در سال گذشته فقط ۴۰۰۰ میلیارد مصوب شده بود، از محل های نقد لایحه بودجه بود و برخی کارشناسان تاکید داشتند که امکان چنین فروشی وجود ندارد ولی وزارت اقتصاد با دریافت اختیاراتی در بودجه تضمین کرده بود که چنین درآمدی کسب خواهد کرد.

از سوی دیگر عرصه سهام شرکت ها مطرح است که در بودجه امسال به طور قابل توجهی تا ۱۷۴ هزار میلیارد تومان رشد کرده و حجمی نزدیک به یک سوم منابع عمومی دولت را باید پوشش دهد. البته طی سال جاری دولت برای عرضه سریعتر شرکت های خود اقدام کرده و بازار سرمایه شاهد این عرضه‌ها است.

در بودجه عمومی امسال سهم درآمدها (مالیات و سایر درآمدها) حدود ۲۸۸.۷ هزار میلیارد تومان، ۱۰۷ هزار میلیارد واگذاری دارایی سرمایه ای (فروش نفت و واگذاری اموال دولتی) و ۱۷۴.۷ هزار میلیارد تومان واگذاری دارایی مالی تعیین شده است که در مقابل آن دو هزینه اصلی دولت شامل ۴۳۴ هزار میلیارد تومان هزینه جاری(عمدتا حقوق و دستمزد) و تا ۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی قرار دارد.

در کنار منابع عمومی دولت مجوز عدم واریز ۱۶ درصد سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی در سال جاری را نیز در بودجه کسب کرده و از آن استفاده خواهد کرد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:16
Iran, Islamic Republic of
14:56 - 1399/03/05
مالیات زیاد کنید جریمه رانندگی زیاد کنید برای راه رفتن نفس کشیدن عوارض بگیرید.پول آب برق گران کنید وخیلی راه های دیگر هست برای کمبود بودجه میتوان انجام دادوبعد اختلاس کنید وکسری بودجه بوجود بیاورید
Iran, Islamic Republic of
15:10 - 1399/03/05
من کارگرم. 1200 تومان قبض موبایلم شده همراه اول. 5500 تومان مالیات برام اومده. حالا باید 6700 تومان پرداخت کنم.
Iran, Islamic Republic of
15:21 - 1399/03/05
با درایت تدبیر وامید:
جیب ملت
گرانترشدن دلار
گران شدن طلا
گران شدن اجناس
بیشتر شدن ماموران برای جریمه
مالیات برای نفس کشیدن
افزایش مالیات(شامل مسئولان دولتی پزشکان وکلا ورزشکاران خصوصا فوتبالیست ها هنرمندان سینماونورچشمی های دولت نمی شوند).
Iran, Islamic Republic of
15:24 - 1399/03/05
خدانکشتتون شیطونا
Iran, Islamic Republic of
19:01 - 1399/03/05
پول جدید توزیع کند مجبور به پرداخت سود برای اوراق خرانه نمی شوند
Iran, Islamic Republic of
20:11 - 1399/03/05
گارخانجات و پالایشگاهای و مواد اولیه مشتعقات نفتی در کشور زیاد بشود دولت هم بجای فروش نفت خام به خارج به خریدارهای داخلی نفت خام بفروش یک ۵ سال سختی دارد و کشور به ارزوی دیرینه خود خام فروشی می رسند.
Iran, Islamic Republic of
09:59 - 1399/03/06
جیب مردم خدمت شما.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج