ظریف در ۱۴۰۰، مردم را پایِ صندوق رای می‌کِشاند؟
۹۹۸۸۲۶
۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۸
۶۷۳۸ 
انتخابات مجلس شورای اسلامی و بازماندن اصلاح‌طلبان از ورود به مجلس باعث شد که در چند حوزه پرسش‌هایی مطرح شود؛ ازجمله آنکه آیا اصلاح‌طلبان باتوجه به محدودیت‌هایی که ازسوی شورای نگهبان پیش‌روی خود می‌بینند، می‌توانند با نیروهایی که در اختیار دارند باز هم به قدرت سیاسی بازگردند؟

روزنامه شرق: انتخابات مجلس شورای اسلامی و بازماندن اصلاح‌طلبان از ورود به مجلس باعث شد که در چند حوزه پرسش‌هایی مطرح شود؛ ازجمله آنکه آیا اصلاح‌طلبان باتوجه به محدودیت‌هایی که ازسوی شورای نگهبان پیش‌روی خود می‌بینند، می‌توانند با نیروهایی که در اختیار دارند باز هم به قدرت سیاسی بازگردند؟ یا اینکه آیا مشارکت پایین مردم در انتخابات سال گذشته نشان‌دهنده فروریختن کامل سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان است و باتوجه به مشکلاتی که در کشور وجود دارد و فشارهای فزاینده اقتصادی که به مردم وارد می‌شود، آیا اصلاح‌طلبان قادر خواهند بود که سرمایه اجتماعی خود را ترمیم کنند؟

آیا در بازه کوتاهی که تا انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 باقی مانده است، نیروهای این جریان می‌توانند دو مورد مذکور را رفع و با یک روش منسجم انتخاباتی، در انتخابات سال آینده پیروز شوند؟

با درنظرداشتن چنین پرسش‌هایی چند وقتی است که گمانه‌هایی درباره سیاست انتخاباتی اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری مطرح می‌شود و در میان این گمانه‌زنی‌ها نام محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، به عنوان نامزد نهایی اصلاح‌طلبان شنیده می‌شود.

موافقان حضور او باور دارند که به‌دلیل محبوبیت این شخصیت سیاسی در میان نخبگان سیاسی و عموم مردم او شخصا دارای سرمایه‌ اجتماعی است. در واقع این حدس و گمان مبتنی بر آن است که او در عین حال که رسما در جریان اصلاحات تعریف نمی‌شود، اما وجوه مشترک زیادی با این جریان دارد و ممکن است که اصلاح‌طلبان بتوانند با او به یک توافق نهایی دست یابند. از سوی دیگر، اصلاح‌طلبان هم افزون بر ازدست‌دادن سرمایه اجتماعی خود، همچنان خطر ردصلاحیت نیروهای شاخص خود را احساس می‌کنند؛ بنابراین شاید برایشان مناسب باشد از فردی حمایت کنند که علاوه بر آنکه خودش دارای سبد رأی بالایی است، احتمال تأیید صلاحیتش به‌مراتب بیشتر از اصلاح‌طلبانی است که حتی در انتخابات مجلس هم تأیید صلاحیت نشدند. از سوی دیگر، اصلاح‌طلبان می‌توانند با حمایت از چنین شخصیتی دیگر تن به ائتلاف با یک نیروی کاملا اصولگرا ندهند تا دیگر متهم به استفاده از «نامزد اجاره‌ای» نشوند و از این حیث هم در میان افکار عمومی مسئولیت کمتری متوجه‌شان شود.

ظریف در ۱۴۰۰، مردم را پایِ صندوق رای می‌کِشاند؟

موافقان احتمال حضور ظریف در انتخابات 1400

چند وقت پیش علی صوفی احتمال حضور ظریف در عرصه ریاست‌جمهوری را رد نکرده بود و گفته بود: «هرچند دیپلمات‌ها از ورود به جناح‌بندی‌های سیاسی منع هستند اما گرایشات سیاسی آقای ظریف اصلاح‌طلبانه محسوب می‌شود. آقای ظریف با آقای روحانی کاملا فرق دارد چون آقای روحانی پیشینه اصولگرایی دارد اما این ویژگی در کارنامه آقای ظریف دیده نمی‌شود. البته نکاتی جدی است که باید آنها را در نظر گرفت. الان جریان تندرو آقای ظریف را متهم به خیانت می‌کند با این وجود آیا آقای ظریف از اتهامات غرب‌گرایی مبری است؟ آیا آقای ظریف توسط شورای نگهبان تأیید صلاحیت می‌شود؟ در مجموع باید همه جوانب را دید و تصمیم گرفت.

همان‌طور که گفتم شاید کسان دیگری هم ظرفیت و پتانسیل کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری را داشته باشند، اما باید دید زمینه تأیید صلاحیت برای آنها وجود دارد یا خیر؟ البته نکته مهم و اساسی آن است که حتی اگر اصلاح‌طلبان یک نامزد قوی هم به صحنه بیاورند که مورد تأیید شورای نگهبان باشد، ازآنجاکه آسیب وارده به جریان اصلاحات براثر حمایت از روحانی هنوز بازسازی نشده، معلوم نیست نامزد اصلاح‌طلبان مورد اقبال مردم قرار گیرد.

اگر اصلاح‌طلبان امروز بر هویت مستقل خود تکیه می‌کنند برای این است که می‌دانند دیگر با حمایت آنها مردم به یک نامزد اقبال نشان نمی‌دهند بنابراین نامزدی باید مورد حمایت قرار گیرد که گرایشات اصلاح‌طلبانه دارد و به خود اجازه ندهد که خلاف این مشی عمل کند».

یا محمدرضا خباز که پا را فراتر گذاشته و گفته است که اگر ظریف بیاید رأی می‌آورد: «ما باید چهره‌های جدیدی را به مردم معرفی کنیم و نگرانی‌ای از رأی‌آوری نداشته باشیم، زیرا اگر برنامه وجود داشته باشد و نامزد معرفی‌شده خود را متعهد به برنامه‌های ارائه‌شده بداند، مردم رأی می‌دهند؛ خواه آن نامزد آقای ظریف یا یکی از دیگر عزیزان باشد. در عین حال این احتمال کاملا وجود دارد که آقای ظریف نامزد ریاست‌جمهوری بشود؛ هرچند او در زمان برجام به دلیل فشارهایی که نیروهای تندرو می‌آوردند قسم خورد که در ریاست‌جمهوری نامزد نشود اما در عالم سیاست هیچ‌چیزی غیرمنتظره نیست و ممکن است بیاید».

یا حتی از جناح اصولگرا هم عباس سلیمی‌نمین باور دارد که ظریف مناسب‌ترین گزینه اصلاح‌طلبان است. او اخیرا در گفت‌وگویی با «نامه‌نیوز» گفته است: «در بین آقایان محسن هاشمی، اسحاق جهانگیری، علی لاریجانی و محمدجواد ظریف، به نظرم آقای ظریف بیشترین شانس را دارد که از طرف اصلاح‌طلبان در انتخابات1400 حمایت شود چون حوزه کاری‌اش سیاست خارجی بود و عملکرد دولت در حوزه داخلی زیاد تأثیر منفی بر دیدگاه عمومی از او برجای نگذاشت».

ظریف در ۱۴۰۰، مردم را پایِ صندوق رای می‌کِشاند؟

مخالفان احتمال حضور ظریف در انتخابات 1400

در کنار چنین نظراتی شخصیت‌هایی هم ورود ظریف به انتخابات را محتمل نمی‌دانند؛ چنانکه مصطفی هاشمی‌طبا درباره این موضوع گفته است: «آقای ظریف یک‌بار گفت که بعد از پایان کارش در وزارت خارجه به دانشگاه می‌رود و از آنجایی که او سعی می‌کند زیر حرف‌هایش نزدند، شاید نپذیرد که در انتخابات حاضر شود اما اگر هم وارد عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری شود و حتی اگر رئیس‌جمهور هم بشود بازهم در حوزه اجرائی کاری از پیش نمی‌برد زیرا برنامه‌ای منسجم برای اداره کشور وجود ندارد؛ از سوی دیگر پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری برای او چندان آسان هم نخواهد بود زیرا فقط نخبگان و روشنفکران به او اقبال نشان می‌دهند و معمولا مردم عادی به شعارهای بی‌برنامه و پوپولیستی رأی می‌دهند».

صادق زیباکلام هم قویا ورود ظریف به انتخابات را رد می‌کند و می‌گوید: «مطلقا ظریف به‌میدان نمی‌آید و اصلاح‌طلبان هم نمی‌توانند بگویند ظریف نامزد ماست زیرا او هیچ‌وقت اصلاح‌طلب نبوده است. به فرض که او در میدان انتخابات هم حاضر شود و همه اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه‌رو هم از او حمایت کنند و به صورت علنی در یک کنگره بزرگ و عمومی بگویند که اولین و آخرین انتخاب ما ظریف است، بازهم او رأی نمی‌آورد زیرا مردم از نیروهای سیاسی دلزده شده‌اند و ظریف هم از این قاعده مستثنی نیست و به‌هیچ‌وجه جریان اجتماعی از او حمایت نمی‌کند و حتی پای صندوق رأی هم نمی‌آید. در نهایت همان‌طور که گفتم در انتخابات سال آینده اصولگرایان مانند انتخابات مجلس در یک انتخابات حداقلی پیروز می‌شوند و فردی از جنس نمایندگان مجلس یازدهم بر کرسی ریاست‌جمهوری تکیه خواهد زد».

شهاب طباطبایی، یکی از اعضای شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان هم درباره حضور ظریف به عنوان نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده گفته است: «احتمال آنکه آقای ظریف به نامزدی در انتخابات1400 فکر کند کم است. نکته مهم‌تر این است که آقای ظریف در حوزه سیاست خارجی نقش‌آفرینی می‌کند. کسانی که در حوزه سیاست خارجی توانمندند و بیشتر روی آن حوزه متمرکز هستند کمتر بر حوزه سیاست داخلی تسلط دارند. البته ممکن است استثنائی هم وجود داشته باشد. آقای دکتر ظریف هم جزء گزینه‌هایی باشد که اصلاح‌طلبان به آنها فکر می‌کنند. آقای ظریف در نظرسنجی‌ها همیشه جزء رده‌های اول تا سوم است. این میزان محبوبیت مردمی را نشان می‌دهد اما دلیل نمی‌شود اگر میزان محبوبیت یک نفر بالا بود حتما برای ریاست‌جمهوری هم کاندیدای اصلی مردم باشد».

نظر ظریف درباره حضور در انتخابات1400

البته همه اینها در حالی است که محمدجواد ظریف چندوقت پیش در گفت‌وگویی با شبکه «الفرات» با قطعیت گفته بود: «بنده حتما در چنین انتخاباتی شرکت نخواهم کرد. من عضو هیچ دسته‌بندی سیاسی در ایران نیستم و هیچ‌وقت نبوده‌ام؛ اینکه چه کسی من را در کدام دسته‌بندی حساب می‌کند تصمیم مردم است، ولی حتما افرادی هستند که بتوانند این کار را برای جناح‌های مختلف سیاسی انجام دهند، اما من در آنها نیستم».

انتشار یافته: 84
در انتظار بررسی:36
Iran, Islamic Republic of
08:15 - 1399/03/06
بهترین گزینه احمدی نژاده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
بسه دیگه همشون یکین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
همشون یکین واقعا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
دکل نفتیو یادته غیب شد زمان احمدی نژاد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
دیگر هیچکس قادر نیست مردم با شعور را به پای صندوق‌های پوشالی رای بکشونه !
چیزی از صندوق رای بیرون نمیاد!
سیاست ها دیکته شده ست و رای و نظر مردم فقط جنبه تزیینی داره!
بدون نام
Russian Federation
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
کاری به هیچ چیزی ندارم . بخاطر گران کردن بنزین هم نه فقط بخاطر نحوه گران کردن بنزین تا عمر دارم دیگر در هیچ انتخاباتی شرکت نخواهم کرد حتی اگر خودم کاندید شوم .
دونالد ترامپ
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
بعد از شکست اقاي ظريف ميره در مجامع بين المللي ميگه رريس جمهور؟ ما اصلا توي ايران رييس جمهوري نداريم!!!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
آن رای را لولو برد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
روحانی کپی احمدی نژاد بود همه رو بدبخت کردن همه مثل هم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
عمرا مردم با همه شون مشکل دارند ظریف فقط زمان برجام یکم محبوب شد بعد با اظهارنظر های چرتش منفور شد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
مشارکت مجلس اسفند کم بود 1400 خبلی کمتر شک نکن با این سو مدیریت نا کارامدی یک نفر جای همه تصمیم میگیره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
ویران گننده ایران احمدی نژاده ،حتما خیرش بشما رسیده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
فازشون چیه این مطالب مینویسن.اخه یه ادم الان با این شرایط خیلی باید احمق باشه رای بده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
اره حتما رای میدیم که همه تصمیمارو یه نفر بگیره و صف مردم به امریکا نشون بدن و به فساداشون برسن و به ریشمون بخندن
سالار
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
به امید خدا هیچ کس دیگه نمی تونه
مردم را پای صندوق رای بیاره
Iran, Islamic Republic of
08:16 - 1399/03/06
آقای ظریف نه تنها از سوی نخبگان، بلکه از عموم مردم هم پس زده می شود، او یک قدیس هم باشد، عملکردش در دولتی سنجیده می شود که نفرت اکثر مردم را به همراه دارد. اگر جناب رئیسی اینبار کاندید بشوند، صددرصد رئیس جمهور بعدی ایران هستند.
پاسخ ها
دونالد ترامپ
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
ديگه اهميتي نداره کسي راي نميده بزار براي خودشون بازار گرمي کنن رييس جمهور کاره اي نيست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
آنجنان رایی بدهیم که...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
ارمان عظیمی
مطمعن باشن اگه اتخابات ازاد باشه و کاندیهای اصلاح طلب و رد نکنن و بزارن رئیس اصلاحات کاندید بشه با بیشترین مشارکت مردم برنده میشه،
اگر نظارت استصوابی با پرجا باشه باز هم ی نفر از اصولگراها با ده درصد برنده میشه،دقیقا مثل مجلس
Iran, Islamic Republic of
08:17 - 1399/03/06
اره منتظر باش بيايم راي بديم مردم ديگه هوشيار شدن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
ارررررره حتما راااااای میدیییییم...خخ
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
رای اگر بدهید اصلاح طلب رای بیاره میگه خودتون رای دادید پس ساکت باشید
اگر به اصولگرا هم رای دهید باز میگه که مردم اینجور زندگی کردن را انتخاب کردن
بهترین کار رای ندادن است که حالیشون بشه کسی قبولشون نداره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
اره تو که خیلی هوشیاری بر علیه
Iran, Islamic Republic of
08:36 - 1399/03/06
بکشین کنارنوبت به بقیه مردم بدین تااونهاهم ب نون ونوایی برسن.
پاسخ ها
بدون نام
France
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
ظریف???????
Iran, Islamic Republic of
08:39 - 1399/03/06
کو رای
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
اگر رای بدهم باقای رئیسی فقط
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
هه
Iran, Islamic Republic of
08:41 - 1399/03/06
چرا همتون تکرار میشین
پاسخ ها
بدون نام
France
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
فیلم بندگوی ظریف و افتخار میکنیم افتخار میکنیمش تا سالها یادمون نمیره
Iran, Islamic Republic of
08:47 - 1399/03/06
اونوقت دیگه اسمش از ظریف میشه ضخیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
لایک...خخخ
Iran, Islamic Republic of
08:51 - 1399/03/06
خیلی عملکرد درخشانی داشتی به جز اون خنده های بی مزت و ژست های الکی . حالم از هرچی اصلاحاتچی به هم میخوره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
خوش باش که این چپه اون راسته ولی سروته یه کرباسین حال مردم از همه بهم میخوره اصلاحتون یا اصولتون هر دو حال بهم زنین.
Iran, Islamic Republic of
08:52 - 1399/03/06
من عمرا در انتخابات شرکت نمیکنم
حتی اگه ظریف بیاد...
ثابت شده بهم هرکی بیاد هرچیم زور بزنه هیچی درست نمیشه... این خانه از پای بست ویرانست...
پاسخ ها
دونالد ترامپ
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
اقاي ظريف يادته گفتي مردم ايران خودش انتخاب کردن که اينجوري زندگي کنند؟ حالا با راي ندادن خودشون تغييرش ميدن
Iran, Islamic Republic of
08:55 - 1399/03/06
همه مسئولین پیش مردم منفور هستن ظریف ازهمه شون منفورتر
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
چرا بیست در صد میان
دونالد ترامپ
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
ده درصد مواجب بگير هستن
دونالد ترامپ
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
قابل ذکره که صدام و قذافي هم ده درصد طرفدار داشتن حتي شاه هم ده درصد طرفدار داشت
بدون نام
United States
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
کسی رای نداده ونمیده فقط همون دو سه درصد هستن که میشن ۲۰میلیون
Iran, Islamic Republic of
09:12 - 1399/03/06
با عرض پوزش بله! ما که نمی فهمیم و نمیخواهیم هم بفهمیم !
Iran, Islamic Republic of
09:35 - 1399/03/06
یه اصولگرا با حداقل رای انتخاب خواهد شد و حال مردم از اینهم بدتر میشه و خواهند گفت کاش رای میدادیم. درست مثل زمان احمدی نژاد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
قسمت اول فرمایشت درسته ولی بخش دومش خیر. مردم دیگه هیچ وقت نخواهند گفت کاش رای میدادیم چون دیگه براشون اثبات شده کاری از هیچکدومشون ساخته نیست
دونالد ترامپ
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
مثلا دوره احمدي نژاد که راي به موسوي دادي چي شد؟ راي هات گم شد
دونالد ترامپ
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
اصلا مگه مردم احمدي نژاد رو انتخاب کرده بودن
-
10:47 - 1399/03/06
ما به آقای ظریف رای میدهیم .
Iran, Islamic Republic of
10:56 - 1399/03/06
نه ظریف و نه هیچ کس دیگه ای کاری نمیتونه برای این کشور بکنه .
Iran, Islamic Republic of
11:20 - 1399/03/06
اگر کارکشته ترین سیاستمدار جهانم بیاد نمیتونه کار مثبتی برای این اقتصاد بیمار انجام بده
Iran, Islamic Republic of
11:30 - 1399/03/06
رای نمیدیم. مشارکت به زیر ۳۰ درصد میرسه شک نکنید. تو انتخابات محلس یه دلایل خاصی مث عرق طایفه و فامیلی وجود داشت که مشارکت بالاتر بود واسه رییس جمهور اونم وجود نداره دیگه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
البته با شورای شهر همزمان هست وممکنه عده ای برای رای به فامیل بیان شرکت کنن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
کاربر 12:49
خب طرف بره رای شورا رو بده برگه ریاست جمهوری رو خالی بفرسته
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
آمارهای معدوی جماعتی که 88 میگفتند خطی بودن ارا و عدم صدق در قانون بنفورد دلیل تقلبه و چون خودشون و دختر عمشون از روی مد عاشق موسوی بودند بقیه هم موسوی ای بودند و توی خیابونایی با حداکثر ظرفیت 600 هزار نفر تظاهرات صنعتی سنتی 3 میلیونی برپا کردند
Iran, Islamic Republic of
12:52 - 1399/03/06
به هیچ وجه دیگه رای نمیدم....
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1399/03/06
متنفرم از همشون ملت به چه روزی انداختن من عمرا تو ایران پای صندوق رای برم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
مردم خودشون کردند که لعنت بر خودشون باد
Iran, Islamic Republic of
13:22 - 1399/03/06
تا وقتی وضع زندگیم انقدر ناخواسته و ناعادلانه بده هیچ چیزی منو مثل قبل پای صندوق نمیکشونه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
همون پای صندوق رفتنها کار دستت داد بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
13:46 - 1399/03/06
اگه این رئیس جمهور بشه و ازش انتقاد کنن میگه : ما اصلاً تو ایران ظریف نداریم !!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
میگه: ما اصلاً کشوری به نام ایران نداریم که من رئیس‌جمهورش باشم
Iran, Islamic Republic of
13:54 - 1399/03/06
ظریف که خیلی کوچیکه از ظریف خیلی خیلی گنده تراش هم دیگه نمی تواند مردم را پای هیج صندوق رایی بیاورد بقول احمدی نژاد اون ممه را لولو،،، (چی) برد. نمونه اش هم در رای گیری مجلس یازدهم دیدید با کمترین رای در طول 40 سال رفتن مجلس، بروید از آنهایی که پای مردم را از صندوق های رای بریدن دلیلش را بپرسید. لطفا چاپ کنید که مسئولین بخوانند شاید تا دیر نشده از خواب بیدار شوند
United Arab Emirates
14:32 - 1399/03/06
خدا نیاره اون روز رو که مجبور باشیم دوباره قیافه ی دولتمردان روحانی روببینیم
Iran, Islamic Republic of
15:04 - 1399/03/06
گزینه وزارت خارجه،بهترین شغل ایشان میباشدوامیدوارم این مردباسواد،موفق باشد
Iran, Islamic Republic of
15:17 - 1399/03/06
یه چیزی هست به نام سنگ پای قزوین
Iran, Islamic Republic of
15:29 - 1399/03/06
نه اصلاح طلب و نه اصول گرا...هر دو در منفعت به یک راه منتهی می شوند...فقط
نظر و منفعت مردم واقعی باید راس امور قرارگیرد که چه می خواهند چطور می خواهند کی می خواهند
Iran, Islamic Republic of
15:40 - 1399/03/06
ما خودمون انتخاب کردیم که اینجوری زندگی کنیم
Iran, Islamic Republic of
16:41 - 1399/03/06
این سوال بود یا جوک ؟؟؟؟؟؟ بهرحال کمی خندیدیم
Iran, Islamic Republic of
17:40 - 1399/03/06
دیگه تمومه ماجرا عزیز دل برادر .. تمووووووم
Iran, Islamic Republic of
17:51 - 1399/03/06
سياستمدارسراسر نيرنگ؛هرگز
Iran, Islamic Republic of
18:56 - 1399/03/06
امیدوارم کاندید بشه من صد در صد بهش رای میدم
Iran, Islamic Republic of
18:59 - 1399/03/06
اگه رییس جمهور شه میگه،ما تو ایران اصلاً زندان نداریم،بهشت برین که میگن اینجاس باید به عرضتون برسونم ظریف که هیچی پدرِپدربزرگشم بیاد دیگه از رأی خبری نیست،،مگه یه عده خاص که همه میدونن داستانشون از چه قراره.
Iran, Islamic Republic of
20:30 - 1399/03/06
دیگه خودمم کاندیدا بشم نمیرم رای بدم
Iran, Islamic Republic of
20:36 - 1399/03/06
کاش بدون انتخابات هرکی رو که دوست دارن بزارند نه هزینه الکی کنن نه ملتو سرکار بزارن
Iran, Islamic Republic of
23:55 - 1399/03/06
اصلاح طلبان توهم فکر کنم دارن مردم دیگه به هیچ کدوم اینا رای نمیدن
Iran, Islamic Republic of
05:16 - 1399/03/07
من که چشمم آب نمیخوره
مطمئینما این مردم همیشه در صحنه دوباره حماسه ای شکوهمند میسازن
Iran, Islamic Republic of
06:14 - 1399/03/07
عمرا مردم دیگە بیان رای بدن اونهم بە ظریف
Iran, Islamic Republic of
09:04 - 1399/03/07
رو من حساب نکنیییییدا .آورین. گندی زدی که آقا زاده خودتم بهت رای نمیده چه برسه به من کارگر که استخونامو خورد کردی.
Iran, Islamic Republic of
11:00 - 1399/03/24
تو خواب دیگه رای مردم رو ببینین .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج